Vaginální mykóza – kvasinky

Vaginální mykóza potrápí alespoň jednou za život každou ženu a je nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Ženští lékaři ji proto s oblibou nazývají gynekologická rýma. Jak se můžeme bránit proti vaginální mykóze?

Kvasinky jsou mikroorganismy z rodu Candida albicans, které běžně obývají střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen. Za normálních podmínek žijí v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. Pokud ale dojde k narušení přirozené mikroflóry v pochvě, kvasinky se přemnoží a mohou způsobit nepříjemnou vaginální infekci.

Co způsobuje přemnožení kvasinek

 • pohlavní styk
 • hormonální změny (kvasinky se často přemnoží v těhotenství nebo vlivem hormonální antikoncepce)
 • intimní hygiena
 • nevhodné oblečení (spodní prádlo by mělo být z přírodních materiálů)
 • pojídání sladkostísladké
 • užívání léků
 • znečištěná střeva

Mnohé ženy se domnívají, že pokud si vezmou do špinavé vody tampon, budou ušetřené infekce. Opak je ale pravdou. Tampon nasákne z vody všechny nečistoty a přenese je dál do pochvy.

Příznaky mykózy

U lehčí formy se objeví mírné svědění zevních rodidel, které se často objevuje asi tři dny před menstruací. Jako takové není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní.

Při těžší formě je svědění úporné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny těmito příznaky:

 • zarudnutí pochvy a zevních rodidel
 • bílý, tvarohovitý a zapáchající výtok
 • otok rodidel
 • pálení a řezání při močení
 • bolestivý pohlavní styk

Léčba kvasinek

Ve chvíli, kdy se objeví kvasinkové onemocnění, je potřebná, podobně jako u ostatních pohlavních nemocí, léčba obou sexuálních partnerů. Partneři žen, které trpí častými mykózami, jsou ve většině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků. Po dobu léčby je proto nutné používat kondom.

V dnešní době je k dispozici široká škála preparátů. Všechny mají vysokou účinnost, a tak dochází k rychlému ústupu příznaků vaginální mykózy a zničení kvasinek. Lékař ženu vyšetří a většinou předepíše lokální antimykotika v podobě krému, masti, čípků nebo gelů. Léčba trvá 3 až 7 dnů.

Nejčastěji se k léčbě používají čípky, které si žena zavádí každý den (nejlépe večer) do pochvy. Poševní čípek díky tělesné teplotě změkne a rovnoměrně pokryje celou plochu sliznice. Další formou léčby je užívání tablet a tato léčba trvá cca 5 dnů.

Během léčby je nutné více dbát na pitný režim, protože když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu. Proto je třeba při léčbě vypít 2-3 litry vody, aby se mrtvé kvasinky vyplavily z těla.

Vaginální mykóza – kvasinky patří do témat
 • Hanka 23.11.2011 09:37:09

  Kvasinkové infekce se musí řešit hlavně preventivně. To jsem za ty roky už pochopila. Hlavně podpořit přirozené prostředí. Všem svým kamarádkám vždycky doporučuju brát pravidelně laktobacily (dobré jsou třeba laktobacily imunit).

  • Re: Lenuš 08.01.2012 21:25:41

   Já používám Saforelle, který mi doporučila kamarádka. Osvědčil se mi jako léčba kvasinek a teď ho používám jako prevenci.

 • Supra TK Society http://www.suprafootwears.co.uk/ 14.10.2011 10:59:33

  Welcome to Supra online store,we serve for you enthusiastically! Cheap Supra Shoes UK online store are a hot online store to sale Supra Kids Shoes at wholesale price,various color and vogue design.Marked with the high quality and wonderful craftsmanship,the Supar Sneakers will let you be please and comfortable.We guaranteed that all the Supra TK Society Shoes with high quality and reasonable price,really popular with people,big discount for you to enjoy,free shipping and fast home delivery.So dont delay on,hurry up!The more you buy,the more discount you will get!Whats more,we would like to offer a wide variety of new styles and even new models about the Supra High Tops Sneakers for your selection.Wish you have a happy shopping at here .

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Kvasinková infekce pochvy patří do témat

Adresář

Kvasinková infekce pochvy ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Kvasinková infekce pochvy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku